Ураження електричним струмом в побуті − основні причини

Електрика оточує людину всюди. Наші житла дуже насичені різними електричними приладами − телевізорами, комп'ютерами, кондиціонерами, пральними машинами, електричними нагрівачами, посудомийками і т.д. Тому ураження електричним струмом в побуті, на жаль, не таке вже й рідкісне явище.

У цій статті ми розповімо про найбільш поширені причини і ситуаціях, що призводять до цього. Сподіваємося, що це допоможе вам уникнути такої неприємності.

Причини ураження електричним струмом

Сучасні електричні пристрої − це надійна техніка, конструкція якої максимально знижує ймовірність ураження людини струмом. Вона повинна відповідати безлічі нормативних документів, в яких врахований її багаторічний досвід експлуатації. Тому, як показує практика, людина отримує удар струмом по основних трьох причин:

  1. Особиста необережність і нехтування елементарними правилами техніки безпеки.
  2. Експлуатація несправних пристроїв.
  3. Експлуатація саморобних пристроїв.

Розглянемо ці причини докладніше.

Особиста необережність

Левова частка уражень електричним струмом в цьому випадку відбувається через те, що людина полінувалася знеструмити пристрій, який з якихось причин зібралася відремонтувати, переставити на інше місце і т.д. Наприклад, заміна перегорілої лампочки. При вкручуванні її в патрон, може статися заклинювання в різьбі. Створюються механічна напруг, яка може зруйнувати лампочку. Відбудеться коротке замикання і ураження людини струмом. Якщо врахувати, що часто лампи змінюють на стельових світильниках, тобто для цього необхідно стати, як мінімум, на стілець або стіл, то людина е може отримати ще й механічну травму при падінні. Деякі, особливо "обдаровані електрики" примудряються не тільки не відключити напругу на лампу (досить просто натиснути клавішу вимикача!), але і проводити заміну мокрими руками!

Раз вже мова зайшла про лампи, попутно зауважимо, що вимикач повинен бути встановлений на дроті фази, а не нульовому. Тобто, розривати він повинен фазу. В іншому випадку вимикач буде вмикати/вимикати лампочку, але патрон завжди буде перебувати під напругою.

Друга поширена ситуація − ремонт розетки під напругою. Щось в ній задимилося. Перестав показувати телевізор улюблений футбол. Розлючена людина хапає викрутку, розкриває розетку і ... футбол на цьому закінчується.

Тому завжди при ремонті електричних пристроїв, заміні лампочок і тому подібних операціях відключайте це обладнання від мережі. Вийняти вилку з розетки або натиснути на клавішу вимикача – це справа пари секунд.

Буде просто чудово, якщо у вас буде елементарний електричний пробник – схоже на викрутку пристрій. Доторкнулися їм до дроту, загорівся світлодіод – є напруга. Не загоряється − можна ремонтувати.

Ще часта ситуація − експлуатація пристроїв поруч з водою. Скільки людей загинуло при включенні фена у ванні! Вже зафіксовані випадки, коли гинули через мобільний телефон, приймаючи разом з ним ванну.

Ще раз запам'ятайте істину. Електрика + вода − це дуже і дуже небезпечно.

Експлуатація несправних пристроїв

В цьому випадку ураження електричним струмом відбувається через пошкодження ізоляції. Наприклад, від тривалої експлуатації або з інших причин перетерся шнур живлення холодильника, пральної машини, телевізора і т.д. Дотик до нього може привести до удару струмом. Можна навіть не торкатися, а мити підлогу, а такий шнур буде на ній лежати. Вода − дуже хороший провідник електрики.

Дуже часто людина помічає порушення ізоляції і на пошкоджену ділянку намотує ізоляційну стрічку. Звичайно, це краще, ніж нічого. Але такий захист недовговічний. Стрічка пересихає, її клеючі здатності різко знижуються, і вона відходить від пошкодженої ділянки, або повністю оголюючи її, або пропускає до неї воду.

Буває, що провід зовсім розривається. Найбільш поширений ремонт в цьому випадку − скрутка двох кінців і закриття цього місця ізоляційною стрічкою. Про її недоліки ми вже писали вище. Тепер безпосередньо про скручування. По-перше, саме по собі це з'єднання дуже ненадійно. Точніше, його надійність сильно залежить від людського фактора. Скручування може розійтися, ізоляційна стрічка його не втримає. Як результат − оголений, під напругою провід. По-друге, скручування має підвищений опір. Особливо неякісне, де дроти недостатньо щільно стикаються між собою. Підвищений опір − це підвищене виділення тепла, яке швидко зруйнує ізоляцію. Результат той же − оголений, під напругою провід.

Хочете з'єднати проводи, використовуйте для цього спеціальні клеми. А краще замініть шнур.

Інша поширена ситуація − пошкоджені або погано закріплені розетки і вимикачі. У будь-якому випадку це різко підвищує ймовірність, що ви можете торкнутися оголеного дроту.

Порушення ізоляції в побутовому пристрої може привести до того, що його корпус виявиться під напругою. Дуже ймовірна ситуація для пральних і посудомийних машин, у яких корпус металевий. На жаль, в більшості наших будинків ця техніка не заземлюється. Просто електромережа будинку це не передбачає. Тому дотик до такого корпусу негайно призведе до удару електричним струмом.

Як можна убезпечити себе від цього випадку? Якщо виживете в приватному будинку − обов'язково зробіть заземлення. Для багатоквартирного будинку, в якому немає заземлення, варіант тільки один – установка на вході в квартиру ПЗВ – пристрої захисного відключення. Цей прилад фіксує так званий струм витоку, тобто струм, який йде поза електричної мережі і миттєво її знеструмлює. ПЗВ врятує і в разі інших неприємних ситуацій, про які ми писали вище. Так що це дуже корисна річ в будинку. Його вартість просто зникаючі мала в порівнянні з вартістю вашого здоров'я і життя.

До категорії експлуатації несправних пристроїв можна віднести і використання пристроїв, не призначених для конкретних обставин. Наприклад, живлення проточного водонагрівача, потужністю 3 кВт за допомогою кабелю, розрахованого на 1,5 кВт. Як наслідок, його перегрів, руйнування ізоляції, коротке замикання і т. д.

Дуже поширене використання не вологозахищених світильників у ванних кімнатах або зовні будинку. Ми вже говорили про найнебезпечнішому поєднанні води і електрики.

Експлуатація саморобних пристроїв

Наша нація славиться своєю винахідливістю. Те, що для європейця табу, для нашої людини привід для особистої гордості – ось який я розумний і винахідливий. Всілякі саморобні електронагрівальні прилади, любовно звані "козликами", спалили вже чимало будинків і забрали чимало людських життів. Їх «фірмові» відмінності – відкриті нагрівальні спіралі, численні скрутки, використання ізоляційної стрічки.

Інший "фірмовий" саморобний електричний прилад – кип'ятильник з леза і пари сірників. В єдине ціле ця конструкція з'єднується за допомогою нитки. Потім ця "бомба" опускається в склянку з водою для її нагрівання. Зрозуміло, в цей час вода знаходиться під напругою.

Висновки

Електрика приносить в наше життя комфорт і зручність. І при дотриманні елементарних правил безпеки, вона завжди буде вашим другом. Тому, ще раз:

  1. При ремонті електричних пристроїв і заміні лампочок завжди їх знеструмлюйте.
  2. Не експлуатуйте несправну і саморобну техніку.
  3. Електрика + вода-це дуже небезпечно.
  4. Поставте на вході в будинок/квартиру ПЗВ.

Дзвоніть прямо зараз

Або залиште заявку і наші менеджери зв'яжуться з Вами

Безкоштовна консультація

Залишіть номер телефону і ми Вам передзвонимо