Основні правила електробезпеки

Щорічно в світі від ураження електрострумом гине близько 30 000 чоловік. В Україні минулого року через це загинуло 420 осіб. Вважається, що струм величиною 0,01А вже становить загрозу для здоров'я і життя людини. Сила струму, що проходить через людину прямо пропорційна напрузі і обернено пропорційна електричному опору тіла. Останнє не є постійною величиною і залежить від багатьох факторів, включаючи навіть психоемоційний стан людини. В середньому прийнято вважати, що опір людини дорівнює 1000 Ом. При ударі струмом напругою 220В в тілі виникне струм 0,22 А, тобто, небезпечний. Але опір може бути і нижче. Тому дотримання елементарних правил електробезпеки може ці сумні цифри, наведені вище, скоротити в рази. Наведемо їх.

Правила електробезпеки в будинку

  1. Дотримуватися порядку включення електроприладу. Спочатку шнур живлення (якщо він окремо) підключаємо до приладу, потім до розетки. Перед включенням приладу переконайтеся, що він вимкнений (якщо є на ньому вимикач).
  2. Не торкайтеся до підключених до мережі електроприладів мокрими руками.
  3. Не приймайте ванну разом з включеними електроприладами. Гинуть навіть через мобільні телефони. Часта помилка − установка на край ванни включених музичних приладів.
  4. Не експлуатуйте електроприлади з пошкодженою ізоляцією.
  5. Не торкайтеся до посудини з водою, в якої знаходиться включений електронагрівач. Тим більше не торкайтеся води (наприклад, спробувати, наскільки вона нагрілася).
  6. Уникайте одночасного торкання працюючого електроприладу і труб, радіаторів та інших металевих елементів будівельних конструкцій. Пам'ятайте, що така ситуація найбільш небезпечна, так як в цьому випадку через тіло проходить весь струм, який подається на електроприлад. На відміну від ситуації, коли поразка відбувається при торканні об'єкта під напругою людиною, що стоїть на ізольованій підлозі. Найбільш небезпечні наступні напрямки руху електричного струму: рука-рука, нога-рука, нога-голова.
  7. Не встановлюйте електроприлади і не працюйте з ними в приміщеннях з струмопровідною підлогою. Земляна підлога струм проводить!
  8. У приміщеннях з підвищеною вологістю (наприклад, у ванних кімнатах), встановлюйте електроприлади в спеціальному виконанні.
  9. Не виймайте з розетки шнур, потягнувши за нього. Виймайте тільки за вилку.
  10. Не підключайте до розетки електроприладів, чия сумарна потужність перевищує 3.52 кВт (в цьому випадку струм перевищить 16А – максимальне допустиме значення для звичайної побутової розетки).
  11. Під час грози вимкніть всі електроприлади.
  12. Доступ до будь-якої розетки повинен бути вільним. Не допускається під'єднання до неї вилки на дотик.
  13. При проведенні ремонтних робіт, при свердлінні стін, переконайтеся, що ви не потрапите свердлом в проводку. Для цього використовуйте схему або безконтактні прилади, що визначають дроти і кабелі.
  14. Не зупиняйте без нагляду включені електроприлади особливо великої потужності.
  15. Чи не викручуйте/вкручуйте лампу в патрон, що знаходиться під напругою.
  16. Не ремонтуйте електроприлади під напругою.
  17. У разі перегорання плавких вставок («пробок»), не замінюйте їх саморобними вставками («жучками»).
  18. Не використовуйте папір як абажур або плафон для ламп розжарювання.
  19. Не встановлюйте електроприлади, які можуть виділяти тепло, в ніші з поганим тепловідводом або поруч з легкозаймистими речовинами.
  20. При появі запаху горілої ізоляції негайно вимкніть в квартирі електрику. Те ж саме необхідно зробити при появі диму або вогню.
  21. При іскрінні приладу, появі з нього диму, запаху негайно вимкніть його від мережі.
  22. Йдучи з дому, вимкніть всі електроприлади. Пам'ятайте, що побутова техніка, що знаходиться в режимі очікування (її можна включити за допомогою дистанційного пульта управління), не знеструмлена і пожежонебезпечна.
  23. Виконайте заземлення всіх побутових приладів. Для цього однофазна мережа в будинку повинна мати трижильний кабель (трифазна мережа – чотирижильний). Вилки і розетки повинні передбачати підключення до них заземлюючого проводу. Заземлюючий провід приваріть до електрощиту. Не використовуйте в якості заземлюючого контуру труби і радіатори опалення.
  24. Поставте на вході в квартиру ПЗВ – пристрій захисного відключення.

Правила електробезпеки поза домом

  1. Не підходьте до впалих проводів. Якщо опинилися поруч з ними, йдіть від них короткими кроками. Пам'ятайте про крокову напругу. Чим ширше крок, тим сильніше може виявитися удар струмом.
  2. Не підходьте до об'єктів з попереджувальними знаками про електричну небезпеку.
  3. Не підходьте до об'єктів або предметів, які потенційно можуть перебувати під напругою – опори електропередач і т. д.
  4. Під час грози на відкритій місцевості не стійте поруч з високими об'єктами.

Правила електробезпеки для дітей

  1. Не залишайте дітей до 5 років одних в приміщенні, де є прилади під напругою. Розетки в першу чергу.
  2. Закрийте отвори для вилок в розетках діелектричними заглушками, щоб дитина не змогла вставити в них цвях, шпильку або тому подібний предмет.
  3. Пояснюйте дітям правила електробезпеки. Тіло дитини має значно менший електричний опір, ніж тіло дорослої людини. Тому через них піде значно більший електричний струм. Для дорослого удар електричним струмом напругою 220В може пройти взагалі без наслідків, а для дитини виявиться фатальним.

Як бачите, правила електробезпеки прості і не вимагають для свого виконання якихось надзусиль. Дотримання їх дозволить значно убезпечити ваше життя в повсякденній діяльності.

Дзвоніть прямо зараз

Або залиште заявку і наші менеджери зв'яжуться з Вами

Безкоштовна консультація

Залишіть номер телефону і ми Вам передзвонимо