Помилки в монтажі електропроводки і як їх уникнути

Не секрет, що багато наших людей, щоб заощадити на ремонті, частину роботи виконують самостійно. У тому числі і монтаж електропроводки. Якщо ви не хочете звертатися до професійного електрику, то необхідно хоча б знати типові помилки при електромонтажі, щоб не допустити їх самому.

Відсутність схеми

Багато виконують електропроводку на око, тримаючи всю схему в голові. Це загрожує наступним:

  1. Щось можете забути поставити – розетку або вимикач. Неправильно розрахуєте довжину проводу. Розетка виявиться за шафою і т. д.
  2. Через рік-другий, де прокладені дроти в стіні, напевно забудеться. Потім вирішите повісити на стіну картину або бра. І, за законом підлості, при свердлінні отвору потрапите свердлом в провід. Часто розподільні коробки також ховають під шаром штукатурки. Потім шукати їх стає досить проблематично. А розкривати коробку майже напевно доведеться. Як показує практика, контактні з'єднання в ній є одним з найслабших місць в домашній електромережі.

Так що не полінуйтеся витратити годину, щоб намалювати схему хоча б від руки, а потім покласти її разом з іншими документами на квартиру. До речі, якщо ви купили квартиру у старих господарів, і цієї схеми немає, придбайте або позичте на час детектор прихованої проводки.

Неправильний розрахунок навантажень

Ця помилка випливає з першої − відсутність схеми. Без неї складно правильно оцінити, яка потужність буде приходити на квартиру в цілому і на кожну кімнату окремо. Неправильно розрахована навантаження − неправильно підібране січення проводу. Як результат, при включенні всіх споживачів електроенергії, він не витримує і просто перегорає (добре ще, якщо без пожежі). Наша порада − складіть схему, порахуйте навантаження по кожній кімнаті і додайте до них ще 25%. І за цим значенням підберіть січення проводу. Як показує практика, споживання електроенергії неухильно зростає.

Зараз існує ліміт потужності по електроенергії (виділена потужність) на кожну квартиру. У теперішній час вона дорівнює 3 квт. Але можна, заплативши певні гроші, збільшити її до 4 або 5 кВт. Помилкою буде розраховувати проводку на ці цифри. Ліміти постійно зростають, тому січення проводів необхідно брати з запасом.

Ще порада − нехай в квартирі будуть 1-2 розетки, до яких можна було б підключити електроприлади великої потужності, наприклад, 3 кВт. Для них з розподільної коробки простягніть окремі проводи відповідного січення. Через них підключайте кондиціонери, водонагрівачі, калорифери і т. д.

Неправильне зняття ізоляції з багатодротяних жил проводу

Монтаж електропроводки обов'язково має на увазі зачистку кінців жил провода для підключення електроприладів. Здавалося б, елементарна операція, але багато її роблять неправильно – проводять ножем по колу, тобто роблять круговий рух. В цьому випадку зрізаються верхні проводки, і січення жили зменшується. Значить, вона зможе передати навантаження, менше розрахункового.

Для багатодротяних жил правильним буде зняття ізоляції рухом ножем уздовж проводу по діагоналі. Ще краще придбати для цієї мети спеціальний інструмент − стриппер. Зараз на ринку можна знайти недорогі китайські моделі, які цілком підійдуть для невеликих обсягів домашніх робіт.

Неправильні контактні з'єднання

У розподільній коробці всі з'єднання повинні бути на клемниках. Скручування не забезпечують надійного контакту на тривалий термін. Но, якщо розподільна коробка замуровується в стіну (що найчастіше і буває), то гвинтові клемні з'єднання краще не використовувати. Гвинти з часом слабшають і їх з періодичністю 1-1,5 року необхідно підтягувати. Тому краще використовувати скрутку з додатковою зварюванням або пайкою з'єднання. Допускається використовувати скрутку з обтискною гільзою. Те ж саме стосується, якщо необхідно з'єднати два кінці дроту і це з'єднання буде замуровуватися в стіну.

Часто виникає необхідність з'єднати мідний і алюмінієвий дроти. Наприклад, власник квартири не хоче повністю замінювати стару проводку і просто під'єднує до неї нові проводи. Спочатку зауважимо, що краще все ж поміняти всю проводку. Якщо ж ви вирішили з'єднати мідь і алюміній, то безпосередньо це робити не можна. Ці два метали утворюють гальванічну пару. У місці контакту обов'язково виникне електрохімічна корозія, яка зруйнує контакт.

Для домашніх умов найкраще підійде спосіб з обтискною гільзою. Але на початку кінці мідних проводів обов'язково потрібно пропаять, попередньо знявши, за допомогою флюсу, з жили оксидний шар. Його необхідно зняти і з алюмінієвого дроту. Для цього використовуйте оксидну струмопровідну пасту. Після обпресування загерметизуйте з'єднання клейовою термоусадкою.

Неправильний вибір типу проводу

Для домашньої проводки часто використовують провід ПУНП. Головна його перевага − низька вартість. Він має плоску форму (потрібна менша глибина штроб для укладання в стіну), гнучкий, жили багатодротяні. Єдиний недолік − згідно ТУ, за яким він зроблений, допускається відхилення в площі січення 30%!. Тобто, якщо ви візьмете провід площею 2,5 мм2, то цілком може виявитися, що площа в ньому всього 1,75 мм2. А значить, він може передати потужність не 5,9 кВт (для міді) або 4,4 кВт (для алюмінію – маркування проводу АПУНП), а на 30% менше.

До речі, в 2007 році це ТУ було заборонено, але багато виробників цей провід продовжують випускати і донині. Якщо ж брати провід ПУНП з січенням більшим на 30%, ніж необхідно, то вся економія по грошах пропадає.

Друга типова помилка − використання двожильного проводу. Адже заземлення в більшості будинків не передбачено. Хоча всі побутові прилади, згідно з правилами, повинні бути заземлені. Наша порада − дотримуйтеся цього правила. Не ризикуйте ні своїм життям, ні життями своїх рідних, включаючи дітей. Пробій на корпус, на жаль, досить часто буває. Тому робіть домашню проводку з трижильного проводу. А потім приєднайте третю жилу до корпусу розподільного щита. Це не зовсім законно, але краще, ніж нічого.

Ні в якому разі не робіть заземлення на труби опалення або водопровідні труби. По-перше, це категорично заборонено. По-друге, небезпечно. Ви не можете знати, наскільки якісно ці труби заземлені. До того ж сусіди зверху і знизу можуть поставити пластикові труби і заземлення взагалі зникне.

Зазвичай, для ліній освітлення досить мідного дроту 3х1, 5. Для розеток – 3 х 2,5 для навантажених розеток.

Відсутність пристроїв захисту

Наявність на вході в квартиру ПЗВ (пристрій захисного відключення) або диференціального автомата значно убезпечить експлуатацію вашої домашньої мережі. А установка реле контролю напруги врятує вашу техніку, якщо буде подаватися неякісний струм (напруга не буде перебувати в діапазоні 210-230В). У приватному будинку необхідно також пристрій для захисту від грозових перенапруг.

Сумарна вартість цих приладів посильна для будь-якої сім'ї. Їх відсутність може привести, по-перше, до ураження електричним струмом. По-друге, до великих фінансових втрат.

Прокладання проводки поруч зі слабкострумовими мережами

Звичайно, це зручно через один отвір провести електричний дріт, інтернет кабель і телевізійний кабель. Або весь цей джгут заховати разом за плінтусом. Але напевно сильне електромагнітне поле від електричного проводу викличе перешкоди в слабкострумових мережах.

Неправильний підбір розеток та інших електроприладів

У 90% випадках розетки, вимикачі, світильники підбирають, тільки, виходячи з естетичних уявлень і ціни. При цьому абсолютно не враховуються умови експлуатації.

Найбільш поширені помилки в цьому випадку:

  1. Установка у ванну кімнату звичайних розеток і світильників, без урахування високої вологості в цьому приміщенні. Необхідні спеціальні вологозахищені конструкції.
  2. Установка звичайних розеток для живлення електроприладів великої потужності, через які йде струм понад 16а (це 220х16/1000 = 3,52 Квт). Іноді виробники на подвійних розетках вказують допустиму силу струму понад 16а. Але це сумарний струм, на дві розетки.

За правилами, в разі електроспоживання понад 3,5 кВт/год, необхідна окрема лінія зі спеціальними розетками і пристроями автоматики.

Друга ситуація, пов'язана з неправильним вибором електроприладів, покупка неякісних виробів. Купівля на базарі електротехнічної продукції невідомого виробника (як правило, китайського) чревата великими неприємностями. Автоматичний вимикач, який повинен вимкнути мережу при струмі понад 16А, може не вимкнути. Провід, розрахований на навантаження в 2 кВт, вже при півтора кіловатах почне плавитися і т. д.

Висновок

Звичайну домашню електричну мережу можна створити самостійно, маючи невеликі навички в електромонтажі. Але щоб потім при експлуатації не виникало неприємних моментів необхідно уникати помилок, викладених вище.

Якщо ж ви не впевнені в своїх силах, то краще звернутися до фахівця. В іншому випадку така економія може коштувати вам великих матеріальних втрат. А можливо доведеться заплатити і більш істотну ціну.

Дзвоніть прямо зараз

Або залиште заявку і наші менеджери зв'яжуться з Вами

Безкоштовна консультація

Залишіть номер телефону і ми Вам передзвонимо