Які лампи краще?

Освітлення квартири/будинку − важлива складова нашого комфорту. А головним елементом в ньому є лампи. Зараз ринок пропонує 4 їх види. Якому з них віддати перевагу?

Критерії відбору лампи

Будемо розглядати кожен вид лампи, виходячи з наступних критеріїв:

  1. Безпека для здоров'я.
  2. Ефективність або ККД лампи. Тобто, який світловий потік вона генерує на 1 Вт витраченої електроенергії.
  3. Довговічність − скільки годин вона може працювати до поломки.
  4. Вартість.

Лампа розжарювання

Найстаріший вид лампи, винайдений Едісоном ще в позаминулому столітті. Являє собою скляну герметичну колбу, з якої відкачано повітря. Усередині колби знаходиться спіраль з вольфраму. Підключення лампи до електромережі здійснюється через цоколь, який вкручується в патрон приладу освітлення (люстри, торшера, бра, настільної лампи і т.д.). При подачі напруги вольфрамова спіраль розігрівається і починає світитися.

Розглянемо цей вид лампи з точки зору критеріїв, озвучених вище:

  1. Безпека для здоров'я:
    • Лампа випромінює світло в теплій спектральній гамі, сприятливою для людських очей. Є таке поняття, як передача кольору – кількість в потоці світла від лампи довжин хвиль сонячного спектра. Для цього виду він дорівнює 85%. Відсутне мерехтіння в принципі (навіть те, що непомітне для очей).
    • Простота утилізації і мінімальне забруднення навколишнього середовища. Ніяких шкідливих речовин ця лампа не містить.
    До недоліків з точки зору безпеки можна віднести високу температуру лампи при роботі. Тому вона може послужити джерелом пожежі, якщо виявиться поруч з легкозаймистими речовинами. Наприклад, папером.
  2. ККД лампи. Дуже низький. У 100-ватної лампи він становить 15%, у 60-ватної всього 5%. Тобто більша частина електроенергії йде на тепло. Недарма ж лампи розжарювання іноді використовують в якості приладів опалення.
  3. Довговічність − невелика. В середньому вона становить 1000 годин. При частому включенні/виключенні цей показник значно зменшується. Так як в момент включення через спіраль проходить пусковий струм, який в 5-10 разів перевищує номінальний. Крім того цей вид боїться трясіння при якому нитка розжарювання легко руйнується, особливо в нагрітому стані.
  4. Вартість − найнижча серед усіх видів ламп. Цей фактор приваблює багатьох споживачів і забезпечує їх високу популярність. Але, якщо зробити аналіз економічний ефективності, з урахуванням оплати електроенергії і невисокою довговічності, то виявиться, що вони програють всім іншим видам.

Галогенні лампи

За конструкцією дуже схожі на попередній вид. Відмінність − в колбі не вакуум (точніше, дуже розріджене повітря), а суміш інертних газів, в яку входять галогени – йод, бром, хлор. Завдяки цьому, вдалося підвищити температуру напруження нитки (в лампі розжарювання в колбі все ж присутній кисень і якщо підвищити температуру спіралі, то він її швидко «з'їсть»). Це, в свою чергу дозволило підвищити ККД на 30%. Тобто при однаковій споживаної потужності галогенка світить на 30% яскравіше. Завдяки цьому з'явилася можливість робити компактні, але яскраві моделі. Їх стали використовувати для вбудованого освітлення підвісних і натяжних стель, в меблях і т. д.

Розглянемо докладніше галогенки за критеріями:

  1. Безпека для здоров'я. Абсолютно ті ж плюси, що і для лампи розжарювання. Теплий комфортний спектр (передача кольору досягає 90% − це рекорд серед всіх приладів освітлення) і простота утилізації.
  2. ККД – на 30% вище, ніж у лампи розжарювання.
  3. Довговічність. Завдяки тому, що знаходяться в колбі інертні гази створюють тиск, вони як би заганяють я частинки вольфраму, які випаровують з нитка розжарення, назад. В результаті галогенка служить в 2 рази більше, ніж її попередня колега – 2000 годин. Але вона більш чутлива до перепадів температур.
  4. Ціна − приблизно в 2 рази дорожче ламп розжарювання.

Люмінесцентні лампи

Винайдені були ще в XIX столітті, але масово стали випускатися в кінці 20 століття. Це газорозрядна лампа. Вона включає в себе колбу з люмінофором на стінках, заповнену інертним газом і парами ртуті. Колба має два цоколя, в одному з яких встановлений пускорегулюючий пристрій, який створює при включенні високу напругу для створення розряду, а потім підтримує безпечний режим роботи. Завдяки електричному розряду пари ртуті починають випромінювати світло в ультрафіолетовому діапазоні. Проходячи через люмінофор він перетворюється в світло видимої частини спектра.

Розглянемо ці лампи за критеріями:

  1. Безпека для здоров'я. Випромінювання відбувається в широкому діапазоні спектра − від теплого до холодного. Якщо говорити про моделі з п'ятикомпонентним люмінофором, то передача кольору не гірше, ніж у галогенних ламп – понад 90%. З трикомпонентним люмінофором – до 89%. практично така ж, як і у ламп розжарювання. У звичайних моделях передача кольору становить 40-79%. При роботі температура колби становить не більше 600С, тобто такі лампи не пожежонебезпечні.
  2. Тепер про мінуси. Через парів ртуті в колбі, ці лампи вимагають дорогої утилізації. При руйнуванні колби в приміщенні концентрація ртуті в десятки, а то й сотні разів буде перевищувати гранично допустиму. Через це ці лампи поступово виводять з експлуатації. Крім того у них є ефект мерехтіння. Він непомітний для очей, але все одно негативно на них впливає. Крім того ці лампи створюють сильне електромагнітне поле. Воно саме по собі шкідливо для людини, плюс створює перешкоди в роботі різних електронних пристроїв.
  3. ККД − досягає 75-80%. Тобто вони в 5-15 разів ефективніше ламп розжарювання з точки зору економії електроенергії. Часто тому їх називають енергозберігаючі лампи (ЕЗЛ).
  4. Довговічність − в середньому в 12-15 разів більше, ніж у ламп розжарювання. Виробники дають гарантію на них від 3 до 5 років. Але не можна допускати частих включень/виключень. Крім того, вони теж боятися вібрацій, так як в їх конструкції входить нитка розжарювання – джерело електронів, які бомбардують атоми інертних газів і ртуті.
  5. Ціна – в 5 разів вище, ніж у лампи розжарювання. Але все одно економія (з урахуванням витрат на електроенергію і більш тривалий термін служби) істотна. Приблизно становить вартість 10 ламп розжарювання з тією ж світністю, що і ЕЗЛ.

Світлодіодні (LED) лампи

Промисловий випуск таких ламп почався в кінці минулого століття. Принцип їх роботи заснований на появі світлового випромінювання при пропущенні струму через пару різних матеріалів. При цьому струм може йти тільки в одну сторону. Тобто ці матеріали поводяться, як діод. Але та як при цьому виділяється світлове випромінювання, то лампи назвали світлодіодними.

Розглянемо ці лампи за критеріями:

  1. Безпека для здоров'я. Лампи можуть випромінювати в широкому діапазоні спектра, в тому числі і в теплому, жовтому, повному аналогу сонячного світла. Ніяких шкідливих речовин в конструкції немає. Електромагнітне випромінювання не генерується. Кольору – 80-89%. Тобто трохи гірше, ніж у галогенних і ламп розжарювання. При роботі пристрій практично не нагрівається, тому абсолютно пожежобезпечний і може мати пластиковий корпус. Крім того, конструкція набагато міцніше, ніж у інших ламп, так як немає необхідності в колбі з вакуумом або газами під тиском. Таку лампу складно випадково розбити.
  2. ККД − понад 90%. Це найвищий показник серед усіх видів ламп.
  3. Довговічність − приблизно 10 000 годин. При цьому ці пристрої не бояться стрибків напруги і частих включень.
  4. Ціна − найвища. Приблизно в 10 разів вище, ніж у ламп розжарювання. Але економічність приблизно така ж, як і люмінесцентних ламп при значно більш високій безпеці.

Висновок

Зараз безумовним лідером за всіма ключовими параметрами − безпеки та економічності, є світлодіодні лампи. Їх можна встановлювати в будь-яких приміщеннях, включаючи дитячі кімнати.

Люмінесцентні лампи ми не рекомендуємо використовувати через складність утилізації і високу небезпеку в разі пошкодження їх колби.

Для любителів найбільш природного освітлення ми рекомендуємо галогенні лампи.

Використання ламп розжарювання недоцільно через їх високого енергоспоживання і малої довговічності.

Дзвоніть прямо зараз

Або залиште заявку і наші менеджери зв'яжуться з Вами

Безкоштовна консультація

Залишіть номер телефону і ми Вам передзвонимо