Як уберегти дітей від ураження електричним струмом?

Електрика − один з найбільш підступних джерел небезпеки. Електричний струм невидимий, нечутний, не має ні запаху, ні кольору. Особливо небезпечний він для дітей. Вони надзвичайно допитливі в силу свого віку, але при цьому не мають ще ні достатніх знань, ні життєвого досвіду. "Струм вдарив дитину" - один з найстрашніших кошмарів для будь-якого батька. Розглянемо заходи профілактики, щоб цей кошмар в думках не став дійсністю.

В силу того, що дитина, наприклад, в рік і в 10 років - це абсолютно різна людина, розглянемо заходи електробезпеки для трьох груп дітей:

Основи електробезпеки для дітей від 0 до 3 років

Це найбільш вразлива група і тут має діяти добре відоме правило витягнутої руки − дитина від дорослого повинна знаходитися не далі витягнутої руки. Але, зрозуміло, необхідні додаткові заходи для підстраховки. Розглянемо їх.

Розетки-головне джерело небезпеки

Всунути гвоздик в таку цікаву дірочку на стіні – для дитини це більш, ніж природна дія. На жаль, статистика нещасних випадків підтверджує це. Тому розетки в будинку повинні бути захищені. Варіанти:

  1. Закриття отворів для вилки спеціальними діелектричними заглушками, бажано того ж кольору, що і розетка (щоб не виділялися і не привертали увагу дитини).
  2. Установка розеток зі спеціальними захисними кришками (шторками).
  3. Поєднання цих двох варіантів.

Зауважимо, що другий варіант самостійно краще не використовувати. Дитина шторку може підняти і....

Крім того необхідні наступні заходи:

  1. Зміцнення/заміни всіх погано закріплених розеток і вимикачів. Втім, це необхідно зробити в будь-якому випадку. І, зрозуміло, ніяких оголених проводів! І взагалі проводів, за які можна потягнути, зачепитися ногою, погризти зубами (на жаль, були і такі випадки) і т.д. особливо актуально це під час ремонту.
  2. Перенесення всіх мобільних електроприладів (прасок, електрочайників і т.д.) поза зони досяжності дитини.
  3. Решта прилади (телевізори, комп'ютери і т.д.) після виключення повинні бути вимкнені з мережі. Просто візьміть це за правило.

Кілька слів про дитячу кімнату:

  1. Розетка повинна бути поза досяжності малюка, який знаходиться в своєму ліжечку.
  2. Якщо використовується манеж для ігор, теж саме.
  3. Всі переносні електроприлади з кімнати повинні бути прибрані на той час, коли дитина в приміщенні знаходиться сама.
  4. Ніякий електричний прилад не повинен бути іграшкою для дитини.

На замітку дорослим

Одним з найефективніших заходів з електробезпеки є установка на вході в квартиру ПЗВ − пристроя захисного відключення. Він фіксує появу струму витоку і миттєво відключає квартиру/будинок від електрики. Наприклад, в якомусь електроприладі порушилася ізоляція, і під напругою опинився його корпус. При торканні до нього через людину пройде струм – струм витоку. ПЗВ миттєво розірве електричний ланцюг, тим самим мінімізуючи наслідки удару струмом. Те ж саме станеться, якщо дитина засуне якийсь металевий предмет в розетку.

Основи електробезпеки для дітей від 3 до 6 років

У цьому віці дитина починає розуміти і необхідно головний упор зробити на навчання її азам електробезпеки:

  1. Розкажіть, що існує електрика, що вона поширюється по проводам. Поясніть, навіщо вона потрібна і що вона небезпечна. Розкажіть дитині, що може статися, якщо вона всуне гвоздик в розетку, спробує розібрати її і т. д.
  2. Перерахуйте елементарні правила безпеки:
    • не можна тягнути за провід, щоб витягнути вилку з розетки;
    • не можна лити воду на розетку або будь-який інший електроприлад;
    • не можна розбирати («ремонтувати») електроприлади;
    • не можна самостійно вставляти вилку в розетку.

Не слід залякувати дитину. Мета − прищепити йому обережність.

Це навчання буде ефективніше, якщо ви використаєте різні ілюстрації, дитячі енциклопедії, тематичні відео. В цьому випадку дитині буде не нудно, і інформації буде засвоюватися краще. Поєднуйте теорію з практикою. Покажіть у себе в квартирі розетки, продемонструйте, як правильно включати телевізор, комп'ютер, як не можна тягнути за провід і т. д.

Основи електробезпеки для дітей від 6 до 11 років

У цьому віці дитина починає ходити в школу і стає досить самостійною. Вона вже може користуватися електроприладами − електрочайником, мікрохвильовою піччю і т.д. Ходить самостійно на вулицю гуляти. В цьому випадку головний метод підвищення електробезпеки залишається навчання. Необхідно розповісти про наступні моменти:

  1. Небезпеки ігор поруч з трансформаторними підстанціями та іншими подібними об'єктами. Строго заборонено заходити на територію подібних об'єктів, навіть, якщо туди залетів м'яч. В цьому випадку необхідно звернутися за допомогою до дорослих.
  2. Ні в якому разі не можна намагатися перерубати, підпалити і т.д. кабель, який можуть залишити не засипаним наші недбайливі будівельники.
  3. Не можна пускати повітряного змія, займатися риболовлею поблизу ліній електропередач, трансформаторними підстанціями і т.д. Кидати в них різні предмети. Залазити на опори ЛЕП.
  4. Не підходити ближче 10 м до обірваних проводів.
  5. Ніяких самостійних експериментів та ігор з електрикою.
  6. Під час грози на відкритій місцевості не можна ховатися під деревами, лініями електропередач, торкатися металевих поверхонь, розмовляти по мобільному телефону. Перебуваючи вдома під час грози необхідно вимкнути електроприлади, не користуватися водою.

Поясніть сенс заборонних знаків по електриці і при спільних прогулянках звертайте на них увагу дитини. Вона повинна зрозуміти, що необережна її поведінка з електрикою може привести до її каліцтва, а то і смерті. Може викликати пожежу і т.д. Наведіть приклади подібних випадків з преси та Інтернету, як доказ істинності ваших слів. На жаль, останнім часом у підлітків стало модним робити селфі в небезпечних місцях, в тому числі на опорах ЛЕП, на різних будівельних та інженерних об'єктах. Поясніть своєму синові або дочці, що через їх необережності або дурості, бажання показати себе героєм перед друзями, вони можуть сильно зіпсувати собі подальше життя. Їх "подвиг" тут же забудеться, а проблеми зі здоров'ям залишаться назавжди.

Висновок

Електрика − невід'ємна частина нашого життя. Вона буде поруч з вашою дитиною завжди. Тому навчання її правилам електробезпеки також необхідно, як навчання чистити зуби, робити зарядку, застеляти за собою ліжко і т. д.

І на закінчення, дуже важливе правило. Дитина завжди буде копіювати поведінку своїх батьків. Тому звертайтеся з електроприладами правильно, безпечно. Принаймні, у присутності дітей. І обов'язково, підтримуйте в справному стані всі електроприлади в будинку. Вони спроектовані таким чином, що в цьому випадку ризик ураження електричним струмом мінімальний.

Дзвоніть прямо зараз

Або залиште заявку і наші менеджери зв'яжуться з Вами

Безкоштовна консультація

Залишіть номер телефону і ми Вам передзвонимо