Де і навіщо утилізувати енергозберігаючі лампи

Під терміном енергозберігаючі лампи (ЕЗЛ) будемо розуміти люмінесцентні лампи. Є ще світлодіодні лампи, які також слід вважати енергозберігаючими. Але історично склалося. що цей термін застосовують саме до люмінесцентних ламп. Світіння таких ламп відбувається при пропущенні електричного розряду через пари інертного газу і ртуті. Виникає потік ультрафіолетового світла, який проходячи через шар люмінофора, нанесений на стінках скляної колби, перетворюється в видимий для людини світло.

Енергозберігаючі лампи на 80% економніше своїх колег, в яких використовується нитка розжарювання. Тобто, для отримання одного і того ж кількості світла, за допомогою ЕЗЛ необхідно затратити на 80% менше енергії. В умовах постійно зростаючих в ціні енергоресурсів (сучасна криза не береться до уваги, в будь-якому випадку енергоресурси продовжать дорожчати), цей аргумент є вирішальним. Не дивно, що ЕЗЛ швидко витісняють з ринку лампи розжарювання, які в деяких країнах заборонені до випуску на законодавчому рівні.

Але за все необхідно платити. У скільки разів ЕЗЛ ефективніше, з точки зору витрати електроенергії ламп розжарювання, у стільки ж разів вони екологічно небезпечніше.

Чому необхідно утилізувати енергозберігаючі лампи

Вся справа в їх конструкції. Кожна така лампочка містить 3-20 мг ртуті у вигляді парів. Багато це чи мало? Дуже багато! З урахуванням того, що щорічно випускається сотні мільйонів штук таких світлотехнічних пристроїв, потенційний збиток від їх експлуатації може бути колосальним. Не рятує ситуацію і великий термін служби таких ламп − 12000-15000 годин роботи. Все одно ЕЗЛ випускається дуже багато.

Ртуть відноситься до першого, найвищого класу небезпеки. Гранично допустима концентрація парів ртуті становить 0,0003 мг/м3. Тобто, якщо ви розбили ЕЗЛ у себе в квартирі, припустимо площею 70 м2 (стандартна «трійка»), то при висоті стель в 2,6, її обсяг складе 2,6 х 70 = 182 м3. Тоді концентрація парів ртуті складе 3 мг/182 м3 = 0,016 мг/м3. Або в 0,016 / 0,0003 = 55 разів вище гранично допустимої норми! Якщо врахувати, що пари ртуті не мають ні кольору, ні запаху, то ваша квартира стане для вас справжньою смертельною пасткою.

Виявити ці пари можна тільки за допомогою спеціальних приладів. А процес очищення території від ртуті вельми трудомісткий і дорогий. Тому будьте з цими лампами гранично обережні. І вже точно вони не повинні потрапити в цікаві руки дітей.

У людей, які тривалий час контактували навіть з невеликою концентрацією парів ртуті розвивався меркуріалізм – часті головні болі, погіршується увага, з'являється запаморочення, тремтіння пальців і губ. Уражається центральна нервова система − людина стає млявою, дратівливою, втрачає самоконтроль. У запущених випадках меркуріалізм призводить до недоумства і смерті.

До чого призводить отруєння ртуті можна побачити на прикладі долі Івана Грозного. Всім відомий його буйний характер, недовірлива підозрілість, деспотична жорстокість. При цьому ці риси характеру не спадкові. У предків грізного царя таких рис помічено не було. Та й в молодості у Івана був зовсім інший характер.

Коли досліджували його останки, то виявили, що в них концентрація ртуті перевищує стандартну в 2600 разів! У ті часи царські лікарі любили лікувати свого вінценосного пацієнта мазями з великим вмістом солей ртуті.

До того ж ртуть вкрай повільно виводиться з організму. На прикладі останків царя Івана Грозного це добре видно. Тобто вона має властивість накопичуватися − в повітрі, воді, грунті. Так що без спеціальної програми утилізації ЕЗЛ людство ризикує перетворитися в буйне, жорстоке плем'я, яке швидко вимре.

Друга необхідність утилізації ЕЗЛ менш значима (але тільки в порівнянні з першою проблемою). Крім парів ртуті конструкція цих ламп містить скляну колбу, пускорегулюючий пристрій і цоколь, до складу яких входять деякі кольорові метали. Сучасні технології дозволяють практично на 100% переробити ці речовини і повторно використовувати. З урахуванням, знову ж сотень мільйонів одиниць цих пристроїв на рік, це вагома допомога в збереженні екології нашої планети.

Методи утилізації енергозберігаючих ламп

Використовується кілька технологій збору ртуті:

  1. Високотемпературний випал − температурний вплив на відходи, що містять ртуть з подальшим уловлюванням її парів.
  2. Амальгамування − перетворення рідкої ртуті шляхом хімічної реакції в амальгами. Ця технологія широкого поширення не отримала.
  3. Термовакуумний з кріоконденсацією − залишки ЕЗЛ нагрівають в спеціальній вакуумній камері. Потім пари збирають в спеціальному відсіку і заморожують рідким азотом.

Де утилізують енергозберігаючі лампи

Як випливає з наведених фактів, утилізувати ЕЗЛ, як звичайне сміття неприпустимо. Розуміючи смертельну небезпеку таких ламп, в ряді країн були прийняті державні програми їх утилізації. В Європі діє директива 2002/96 / EC (Waste Electrical and Electronic Equipment-WEEE), яка регулює технології збору та утилізації електроприладів.

Також в ЄС діє загороджувальне мито, що запобігає імпорту в європейські країни дешевих китайських люмінесцентних ламп. До Франції у вартість ЕЗЛ включені витрати на її утилізацію. Якщо ви в магазині при покупці нової ЕЗЛ здасте стару, то частина вартості лампи вам компенсують.

Утилізація ЕЗЛ в Україні

У нашій країні теж утилізація ЕЗЛ законодавчо регламентована:

На практиці картина дуже гнітюча:

  1. Спеціалізовані пункти прийому працюють тільки у великих містах. Крім того, немає ніякого обліку і контролю за ЕСЛ, які знаходяться у населення. Тому 99% таких ламп викидаються в звичайні сміттєві контейнери і виявляються на звичайних звалищах. До того ж українці погано поінформовані про величезну шкоду неправильної утилізації люмінесцентних ламп. Згідно з урядовою постановою, ртутьвмісні матеріали повинні збиратися в герметичні контейнери червоного кольору з відповідним значком (три стріли, що утворюють трикутник). Ви бачили такі контейнери у себе у дворі?
  2. Також немає ніякого контролю за ЕЗЛ, що знаходяться у юридичних осіб. до того ж в Україні немає жодного заводу з переробки ртутьвмісних відходів. Всі вони за договорами вивозяться за кордон. В результаті для вітчизняних компаній здача відпрацьованих ламп виявляється занадто дорогою, і підписані договори діють лише на папері.

Що необхідно зробити, щоб здати відпрацьовані ЕСЛ

Для юридичних осіб:

  1. Підписати договір з ліцензованою компанією на надання послуг утилізації ЕЗЛ.
  2. Сплатити за утилізацію за заявлену в договорі кількість ЕЗЛ.
  3. Привести відпрацьовані ЕЗЛ на склад цієї організації.
  4. Отримати Акт прийому, який з'явиться підставою для зняття ЕЗЛ з обліку.

Для приватних осіб:

  1. Дізнатися, де знаходитися найближчий пункт прийому ртутьвмісних матеріалів.
  2. Привести відпрацьовані ЕЗЛ на цей пункт.
  3. Сплатити утилізацію ЕЗЛ − від 2,5 грн. за штуку.

Для громадян, які проживають в регіоні, де немає таких пунктів збору, пропонується посилати відпрацьовані ЕЗЛ... поштою, в звичайних картонних коробках! Без коментарів.

Нижче наведемо, відомі нам, адреси пунктів прийому ЕСЛ.

ДніпроТОВ «Укрвторутилізація», вул. Научна, 1, тел. (056) 372-51-97Дніпро
ДніпроІнформацію можна отримати також у "Екопатруля": (098) 451-25-72
ЗапоріжжяТОВ «НВП Запоріжпромэкологія», вул. Істоміна, 108-а, тел (067) 271-25-25, (095) 233-32-44
КиївТОВ «Демікон», вул. Академіка Кримського, 27, тел. (044) 423-05-71, (044) 422-89-14,
КиївКомпанія «Укрбіоэкологія», вул. Пост-Волинська, 3 (2 поверх, 6 офіс), тел. (044) 360-21-22; факс: (044) 408-25-88 (89), моб: (097) 727-14-36; (095) 096-97-49
КиївТОВ «Эко-Терра», вул. Красноармейска, д. 13/1, оф. 516, (096) 303-64-47, (098) 047-64-50
ЛьвівКожну п'ятницю і суботу по місту курсують спеціально обладнані автомобілі – екобуси, де приймаються відпрацьовані лампи і батарейки Графік і місця зупинок екобусів тут.
ОдесаРАФ-ПЛЮС, вул. Ковалевського, 29-а, оф. 11, тел. (0482) 37-10-12
ОдесаТОВ «Грін-Порт», вул. Митна, пл. 1, тел. (048) 729-31-34, 729-44-20
ПолтаваТОВ «Фірма Діола», вул. Заводська, 3, тел. (053) 251-91-43, (067) 530- 02-49
ПолтаваТОВ «ВІА білдінг», вул. Визволення, 17, тел.: (053) 261-09-92, (095) 126-84-97
ХарківДержавне спеціалізоване автотранспортне підприємство по перевезенню небезпечних вантажів Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України, вул. Плеханівська, 18, тел. (0572) 717-74-83
ХарківТОВ «Эко-Стандарт», пров. Валківський, 6-а, тел. 050-402-09-09
ХарківТОВ «НВП «Экосфера», пр. Гагаріна, 1, к. 416, тел. (0572) 581 638
ХарківТОВ «Экотек», вул. Фрунзе, 10, оф. 13, тел. (057) 716-42-87, 716-42-88
ХерсонВКФ «НЕРО», вул. Українська, 79, тел. (80552) 26-26-67

Що робити, якщо енергозберігаюча лампа розбилася

  1. Негайно відкрити вікна в квартирі (пам'ятаємо, що концентрація парів може в десятки разів перевищувати гранично допустиму).
  2. У рукавичках зібрати великі частини лампи і помістити їх в закриту ємність, найкраще з водою.
  3. Дрібні частини зібрати за допомогою вологої серветки і скотча. Пилососом збирати не можна, так як ртуть залишиться там. Серветки і скотч помістити в ту ж ємність.
  4. Протерти місце, де розбилася лампа хлорвмісним розчином або марганцівкою.
  5. Ємність утилізувати за тими ж правилами, як і ЕЗЛ.

Висновок

Нехай це і банально прозвучить, але екологічна безпека залежить від кожного з нас. Тому, незважаючи на всю недосконалість вітчизняної програми зі збору та утилізації ртутьвмісних матеріалів, ми закликаємо дотримуватися правил збору ЕЗЛ, з урахуванням вищевикладеної інформації. І поступово переходити на більш досконалі і порівняно екологічно безпечні світлодіодні (LED) лампи.

Дзвоніть прямо зараз

Або залиште заявку і наші менеджери зв'яжуться з Вами

Безкоштовна консультація

Залишіть номер телефону і ми Вам передзвонимо