Етапи електромонтажних робіт

Весь комплекс електромонтажних робіт на будь-якому об'єкті можна розділити на наступні етапи.

I. Створення проекту

Це обов'язковий етап, як для проведення електромонтажних робіт якою-небудь підрядною організацією на будь-якому об'єкті, так і електричні роботи приватною особою у себе вдома.

У першому випадку проект повинен відповідати певним нормативним документам (ДБН, ДЕСТ) і містити ряд обов'язкових розділів, включаючи робочі креслення, кошторис, специфікацію, план проведення робіт (ППР), організація безпеки робіт, заходи з охорони навколишнього середовища і т.д.

У другому випадку досить ЛЗК (людиною зрозумілі креслення), в яких буде вказано розташування розеток, вимикачів, світильників, інших електроприладів. Навіть такий ЛЗК дозволить точно визначити необхідну кількість проводу, розеток, вимикачів, уникнути помилок розташування і т. д.

II. Підготовка до проведення електромонтажних робіт

Якщо мова йде про роботу на об'єкті підрядною організацією, то цей етап включає в себе наступні роботи:

Всі підготовчі роботи повинні виконуватися в суворій відповідності з ППР і дотриманням заходів пожежної безпеки, охорони праці та навколишнього середовища, які були передбачені проектом.

Якщо електромонтажні роботи виконуються приватною особою, то підготовчий етап, як правило, зводиться до доставки на об'єкт необхідного обладнання, матеріалів, інструментів і техніки.

III. Проведення електромонтажних робіт

Цей етап в свою чергу складається з наступних стадій:

 1. Демонтаж − видалення на об'єкті старої проводки, вимикачів, розеток, іншого обладнання. При необхідності, згідно з проектом, можуть бути видалені частини стін та інші будівельні елементи.
 2. Розмітка − позначення на об'єкті місць розміщення всього необхідного обладнання (розеток, вимикачів, електророзподільних щитів, проводів, кабелів і т.д.). На цій стадії можливі зміни в проекті через нестиковки з іншими інженерними комунікаціями − водопостачанням, каналізацією, опаленням, слабкострумовими мережами (комп'ютерна мережа, сигналізація, відеоспостереження). Всі зміни обов'язково повинні бути внесені в проект.
 3. Будівельні роботи − риття котлованів, пробивання отворів в стінах для прокладки кабелю, штроблення стін і т.д. У разі, якщо виконується прихована електропроводка, створення фундаменту і опорних конструкцій під електрообладнання, то ці роботи повинні бути ув'язані з іншими будівельними роботами.
 4. Створення проводки-прокладка проводів і кабелів. Проводка може бути:
  • Відкритою − монтаж проводиться по площині стелі і стін. Фіксація проводу здійснюється за допомогою спеціальних монтажних скоб або клею. Цей варіант використовується, в основному, в технічних приміщеннях. Іноді його застосовують в приватному будівництві на дачах і тому подібних об'єктах.
  • Прихованої − проводи укладаються в штроби, виконані в стінах або стелі. Після цього вони штукатуряться. Варіант використовується на житлових, адміністративних і офісних об'єктах.
  Слід пам'ятати (це для приватних осіб), що створення проводки шляхом скручування проводів заборонено. Пайка проводів небажана. Для цього необхідно використовувати розподільні коробки, в яких з'єднання проводів здійснюється за допомогою клем, зварювання або опресування.
 5. Монтаж електричного щита. Залежно від документації він може бути зовнішнього (навісного) і внутрішнього (всередині стіни) виконання. Внутрішній щит більше 12 груп не встановлюється, так як це може значно зменшити несучу здатність стін.
 6. Монтаж розеток, вимикачів, світильників.
 7. Монтаж іншого електричного обладнання згідно проектної документації..
 8. З'єднання проводів, кабелів і обладнання в єдину електричну систему.

IV. Пусконалагоджувальні роботи

Під цим розуміється комплекс заходів, що проводяться з метою перевірки працездатності системи і досягнення нею необхідних технічних характеристик. При необхідності проводяться роботи по досягненню обладнанням необхідних технічних показників.

У разі простого об'єкта пусконалагоджувальні роботи зводяться до наступних заходів:

У разі складного об'єкта пусконалагоджувальні роботи проводять в чотири етапи:

 1. Розробка програми пусконалагоджувальних випробувань і підготовка необхідного обладнання для них. Цей етап може бути виконаний в рамках розробки проектної документації.
 2. Перевірка встановленого електротехнічного обладнання з подачею на нього електричного струму. Цей етап може бути поєднаний з монтажем цього обладнання на об'єкті. До цього етапу повинні бути закінчені в приміщеннях, де воно встановлено, всі будівельні роботи, зроблено освітлення, опалення. Закриті всі отвори і колодязі. Само електричне обладнання заземлено.
 3. Виконуються індивідуальні випробування одиниць електротехнічного обладнання − налаштування параметрів і характеристик, перевірка системи управління і захисту. Ці випробування можуть проводитися, як автономно, так і вже на діючому обладнанні.
 4. Комплексне випробування всього встановленого обладнання − настройка взаємодії одиниць обладнання між собою у всіх робочих режимах.

Пусконалагоджувальні роботи закінчуються при стійкому досягненні обладнанням всіх, передбачених проектом, параметрів. В цьому випадку підписується акт приймання пусконалагоджувальних робіт.

V. Завершальний етап

Здача об'єкта в експлуатацію. Для цього електромонтажна організація створює комісію з числа своїх співробітників. Очолює її, як правило, головний інженер. Завдання комісії:

Після усунення зауважень електромонтажна організація повідомляє організацію-замовника про готовність об'єкта до експлуатації. Створюється робоча комісія, до складу якої входять представники всіх підрядних організацій, а також органів санітарного, пожежного нагляду і т.д. Голова робочої комісії – представник організації-замовника.

Після проведення всіх необхідних випробувань і перевірок об'єкт дозволяється до експлуатації, що оформляється відповідним актом.

Дзвоніть прямо зараз

Або залиште заявку і наші менеджери зв'яжуться з Вами

Безкоштовна консультація

Залишіть номер телефону і ми Вам передзвонимо